Wydanie nr: 2 (204) MARZEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

Fundusze europejskie dla Wielkopolski...

Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego wysłał do Brukseli projekt programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027. Przez lata impulsem do rozwoju Wielkopolski były i są eurofundusze. Nie inaczej będzie w najbliższych latach. Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 to nowa nazwa programu regionalnego (wcześniej to Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020), który będzie w dyspozycji Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Prace nad dokumentem wkraczają w decydującą fazę. Po kilkunastu miesiącach spotkań i konsultacji z udziałem przedstawicieli strony samorządowej, rządowej, ale także partnerów społeczno-gospodarczych wypracowano program, który teraz zostanie wysłany do Brukseli.

Podczas konferencji prasowej, oprócz wysłania programu do KE, przedstawione zostaną główne jego założenia oraz obszary negocjacji, czyli zamierzenia samorządu województwa, których realizacja uzależniona jest od zawarcia kompromisu z Komisją Europejską.

- To nie będą łatwe negocjacje, ponieważ odbywać się będą w tle konfliktu w Ukrainie i dynamicznie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej i gospodarczej na świecie – podkreśla Marszałek Marek Woźniak i zapewnia, że nasz region jest przygotowany na nowe wyzwania.

A tych będzie sporo. W programie Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 zaplanowano m.in. inwestycje w Zielony Ład czy cyfryzację. Nie zabraknie przedsięwzięć z obszaru innowacji i gospodarki 4.0. Zainwestujemy w zeroemisyjny transport i napęd wodorowy. Będziemy też wdrażać tzw. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji Wielkopolski Wschodniej. To wszystko ma przybliżyć Wielkopolskę do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Przypomnijmy, że Zarząd Województwa Wielkopolskiego będzie miał w swojej gestii w sumie 2,058 mld euro. Kwota ta uwzględnia trzy źródła finansowania programu: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Europejski Fundusz Społeczny (1,67 mld euro) oraz Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (387 mln euro), który będzie dedykowany subregionowi konińskiemu i zmianie oblicza tej części Wielkopolski. ( Źródło: Oddział Prasowy Biuro Komunikacji Zewnętrznej i Promocji  Urzędu Marszałkowskiego  Województwa Wielkopolskiego).


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartnerWitryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem