Wydanie nr: 5 (190) WRZESIEŃ 2020
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina Kleczew

Natalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

Jak odbudować gospodarkę Unii Europejskiej...

Bruksela: Na nadzwyczajnym posiedzeniu plenarnym posłowie Parlamentu Europejskiego podsumowali konkluzje Rady Europejskiej z 17-21 lipca, dotyczące finansowania Unii Europejskiej i odbudowy gospodarki po pandemii. Podczas debaty z przewodniczącymi Rady i Komisji, Charlesem Michelem i Ursulą von der Leyen, wielu posłów określiło porozumienie osiągnięte na ostatnim posiedzeniu Rady Europejskiej w sprawie funduszu naprawczego jako "historyczne", ponieważ po raz pierwszy państwa członkowskie zgodziły się na emisję 750 miliardów euro wspólnego długu. Jednak większość z posłów "nie była zadowolona" z cięć dokonanych w budżecie długoterminowym (wieloletnie ramy finansowe, WRF). "Nie jesteśmy gotowi na przełknięcie tej gorzkiej pigułki", powiedział Manfred Weber (EPP) o porozumieniu w sprawie WRF. Ponadto, liderka S&D Iratxe García nie akceptuje cięć, "nie w czasie, gdy musimy wzmocnić naszą strategiczną autonomię i zmniejszyć różnice pomiędzy państwami członkowskimi".

Wiele osób podkreślało, że kwestia spłaty zadłużenia nie została rozwiązana. Posłowie nalegali, żeby ciężar ten nie spadł na obywateli i aby zagwarantować solidny system nowych zasobów własnych, w tym podatek cyfrowy lub opłaty od emisji dwutlenku węgla, wraz z wiążącym kalendarzem spłat. Co więcej, wielu podkreślało, że "Unia Europejska nie jest maszynką do produkcji pieniędzy dla budżetów krajowych", ubolewając nad tym, że "oszczędne" kraje nie chcą płacić ceny za korzystanie z jednolitego rynku i nalegając, by żadne fundusze nie trafiały do "pseudodemokratycznych" rządów, które nie przestrzegają zasad państwa prawa i wartości Unii Europejskiej.

Inni byli bardziej sceptyczni wobec idei nowych zasobów własnych generujących wystarczającą ilość środków na spłatę całego długu i ostrzegali, że kryzys nie powinien być wykorzystywany jako pretekst do głębszej integracji Unii Europejskiej. Większość jednak podkreśliła, że Parlament jest gotowy do szybkich negocjacji, które ulepszyłyby wspólne stanowisko Rady. Posłowie głosowali nad rezolucją podsumowującą debatę, która posłuży teraz jako mandat do zbliżających się negocjacji z niemiecką prezydencją w Radzie. (Źródło Unia Europejska )  


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartnerWitryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem