Wydanie nr: 6 (202) LISTOPAD 2021
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina Kleczew

Natalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

Poznański Szpital im. J.Strusia w walce z SARS COV-2...

17 marca 2020 roku stał się szczególną datą w historii Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu. To właśnie od tego dnia, decyzją ówczesnego wojewody Łukasza Mikołajczyka przekształcono naszą placówkę w jednoimienny szpital zakaźny zajmujący się chorymi z koronawirusem. Przyjęliśmy tę wiadomość jako nowe wyzwanie, w które zaangażowany został cały zespół szpitala. Wszystkich pacjentów, u których nie stwierdzono SARS COV-2, a znajdowali się na szpitalnych oddziałach przy ulicy Szwajcarskiej, przetransportowaliśmy do innych placówek, aby zapewnić im dalsze leczenie. 17 szpitalnych oddziałów przekształciliśmy w oddziały zakaźne. Przygotowanych zostało łącznie 420 miejsc, w tym 40 łóżek respiratorowych. Zmieniliśmy rozkład szpitala. Przed pandemią gabinety ordynatorów i sekretariaty znajdowały się w środkowej części korytarza każdego z oddziałów. Podczas pandemii pomieszczenia te dostosowaliśmy do potrzeb pacjentów jako sale chorych. Staraliśmy się znaleźć jak najlepsze rozwiązania, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim osobom przebywającym w szpitalu.

Dlatego ordynatorzy, lekarze, pielęgniarki – zespół ratujący życie chorych  przeniesiono do zewnętrznych części oddziałów, gdzie znajdują się klatki schodowe. Aby strefa skażona nie łączyła się z bezpieczną musieliśmy rozdzielić windy, aby każda miała swoje przeznaczenie. Jedna służyła do przewożenia posiłków i materiałów. Druga była przeznaczona do transportu zakażonych pacjentów. Kolejną mogły przemieszczać się osoby, które wyleczyliśmy i po terapii w szpitalu mogły powrócić do domów.

Mierzyliśmy się z nieznanym. Nie wiedzieliśmy czy ten trudny czas pandemii koronawirusa potrwa miesiąc, pół roku, rok czy jeszcze dłużej. Personel medyczny udało się wyposażyć w środki ochrony osobistej oraz specjalistyczny sprzęt, który pozwolił na szybkie przeprowadzanie testów weryfikujących zakażenie wirusem. Każdy dbał o to, aby nie zarazić się, ale również, aby nie narazić kolegów z oddziału lub rodziny po powrocie do domu.

Zetknęliśmy się z wielką niewiadomą, jednak staraliśmy się być przygotowani na wszystko. Staliśmy się jednym z 19 ośrodków w Polsce leczących pacjentów z COVID-19. Na początku przywożono do nas chorych z całej Wielkopolski. Nieustające sygnały karetek i liczba pacjentów potwierdziła nasze obawy, że ta walka ze śmiercionośnym wirusem zostanie okupiona ogromnym poświęceniem personelu, który musiał pracować w ekstremalnych warunkach. Kombinezony, podwójne, a niekiedy nawet potrójne rękawiczki, maski, przyłbice, gogle – do tej pory widywaliśmy je tylko w filmach science fiction. To, co wydawało się filmową fikcją – stało się dla nas codziennością i jednocześnie jedyną, skuteczną tarczą

Nagle staliśmy się wyspą, na której toczyła się nierówna walka z nieprzewidywalnym przeciwnikiem. Musieliśmy zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców miasta. Dlatego należało zabezpieczyć i odizolować szpital. Dzięki elementom ogrodzenia użyczonym przez Międzynarodowe Targi Poznańskie i pomocy strażaków, żołnierzy i policjantów udało nam się wyznaczyć bezpieczną strefę przed szpitalem

Liczba pacjentów z dnia na dzień rosła, a tempo rozwoju pandemii było zatrważające. Już w ciągu kilku pierwszych dni dało się to zauważyć chociażby w magazynie, gdzie zapasy odzieży ochronnej znikały w mgnieniu oka. Baliśmy się, że jeśli nie uda nam się zdobyć maseczek, rękawiczek, gogli, przyłbic czy kombinezonów, to nie będziemy w stanie leczyć pacjentów. Nie mogliśmy do tego dopuścić.

Na apel, bezinteresownie odpowiedzieli od razu mieszkańcy i firmy z Wielkopolski. Po nocach lub zamieniając firmy w szwalnie zaczęli szyć maseczki czy drukować przyłbice na drukarkach 3D. Urząd Miasta sprowadził do szpitala specjalistyczny sprzęt oraz aparaturę medyczną. Pomoc, która zaczęła spływać do szpitala dała nam poczucie, że nie zostaliśmy sami na polu bitwy.

Pierwsze tygodnie pandemii to był czas oswajania się z nową rzeczywistością. Na nowo uczyliśmy się miejsca, które przecież doskonale znaliśmy. Każdy starał się odnaleźć w ekstremalnych warunkach, w jakich przyszło nam ratować ludzkie życie. Bliscy i przyjaciele każdego dnia martwili się i zadawali pytania: „Jak się czujemy?”, „Czego potrzebujemy?”, „Czy jesteśmy zdrowi?”. Ciężko było odbierać telefony, odpisywać na SMS-y gdy wokół tylu pacjentów potrzebujących pomocy…

Właśnie w tym czasie spontanicznie zrodził się pomysł, aby stworzyć na Facebooku grupę wsparcia dla rodzin oraz pracowników. Od tamtej pory facebookowa „Drużyna Strusia” stała się źródłem informacji o losach medyków ze Szwajcarskiej.

Dzięki wsparciu finansowemu darczyńców prywatnych i firm, szpitalowi udało się na bieżąco zaopatrywać w niezbędne środki ochrony osobis

Każdy dzień wiązał się z nowymi wyzwaniami. Były momenty radości, ale były to tylko momenty. Przez blisko półtora roku spotykaliśmy się z niezliczoną ilością bólu i cierpienia. Z chorymi, którzy walczyli nie tylko z bardzo trudnym i nieznanym przeciwnikiem, ale wieloma innymi chorobami, które tym trudniej było opanować. Była to walka przeciwko wielu wrogom.

Do naszego szpitala trafiło dokładnie 10 561 pacjentów, u których stwierdzono koronawirusa. I mimo ogromnego wysiłku włożonego przez wszystkich pracowników szpitala niestety nie wszystkim udało się pomóc.

30 czerwca 2021 roku był ostatnim dniem działania jednoimiennego szpitala zakaźnego. Po niespełna półtora roku wszyscy ozdrowieńcy wrócili do swoich domów. Nikt nie spodziewał się, że dzień 1 lipca stanie się jednym z najszczęśliwszych dni w naszym zawodowym życiu.

Ten trudny czas pokazał wszystkim, że bycie zespołem, drużyną, „Drużyną Strusia” daje siłę. Wspólnie mogliśmy zrobić więcej. Tym bardziej w naszych sercach nadal pozostaje ogromna wdzięczność za całe dobro, które okazali nam mieszkańcy Poznania w tym bardzo trudnym, dla nas wszystkich, czasie.

Zuzanna Pankros
_________________

Zuzanna Pankros – dziennikarka,  jest absolwentką Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, oraz studiów podyplomowych Public Relations w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznani. Karierę zawodową red. Zuzanna Pankros rozpoczęła najpierw w portalu internetowym, a następnie kontynuowała w radiu „Złote Przeboje”. Przez 8 lat była później związana z Telewizją Polską, realizując wiele reportaży, wywiadów prasowych i programów o tematyce społecznej. Red. Zuzanna Pankros jest wykładowczynią w  poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego,  prowadzi też szkolenia z zakresu wiedzy o  produkcji telewizyjnej, podstawach  dziennikarstwa, wystąpień publicznych etc.  Obecnie red. Zuzanna Pankros jest rzeczniczką prasową Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu.
 


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartner


Projekt "Budujemy społeczeństwo obywatelskie"...

Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa w październiku przedstawiła projekt edukacyjny pod nazwą „Budujemy społeczeństwo obywatelskie”, który Urząd Marszałkowski w Poznaniu realizuje wspólnie z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Polskim Towarzystwem Nauk Politycznych, oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lesznie. „Zależy mi, abyśmy włączyli w ten projekt Wielkopolan w różnym wieku. To konkretna wiedza - nie ideologia polityczna - o tym, czym zajmuje się samorząd województwa, marszałek czy urząd marszałkowski. Wiedza, która przybliży obywatelowi, jak może wpływać na swoje otoczenie – powiedziała Paulina Stochniałek”.

„Chodzi nam o popularyzację i usystematyzowanie wiedzy na temat  Samorządu Województwa. Chcemy kształtować świadomego i odpowiedzialnego obywatela, który podejmuje świadome decyzje na rzecz miejsca w którym żyje – dodała Dorota Kinal, Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. - Aktualnie trwający projekt jest pilotażowy, ale będziemy go kontynuować i realizować co roku, cyklicznie. Projekt skierowany jest do szerokiej rzeszy odbiorców, począwszy od uczniów klas IV- VIII szkoły podstawowej, szkół ponadpodstawowych, aż do słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W jego ramach odbywają się konkursy i webinaria, między innymi konkurs świadomego obywatelstwa, czy konkurs dla nauczycieli na scenariusz lekcji edukacji obywatelskiej. Podsumowanie projektu planujemy na 6 grudnia 2021 roku. (Na zdjęciu od prawej: Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego – Paulina Stochniałek i Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu -  Dorota Kinal ).  


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartner


Radni Sejmiku Wojewódzkiego o cenach energii...

Istotny wzrost cen energii oraz za mało pieniędzy na wdrażanie w regionie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – to kwestie, które niepokoją radnych województwa. Podczas sesji, która odbyła się 25 października, przyjęto dwa apele sejmiku kierowane do władz w Warszawie. Za obiema uchwałami głosowali wszyscy obecni podczas obrad radni, poza członkami klubu PiS. Po burzliwej dyskusji, dotyczącej zarówno źródeł wzrostu kosztów prądu i gazu, jak i obszarów pozyskiwania energii, na które należy postawić w przyszłości, sejmik przyjął apel do premiera w tej sprawie.

„My, Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec rosnących cen energii w Polsce i polityki Rządu RP w tym zakresie. Energia elektryczna napędza gospodarkę. Niestety w Polsce jej cena nieustannie rośnie, co związane jest z niekorzystnym polskim miksem energetycznym, w znacznej mierze opartym na węglu kamiennym i brunatnym” – zauważyli radni, którzy dodali też: „Szczególnie niepokojące są drastyczne wzrosty cen gazu, w ostatnim czasie w niektórych gminach województwa wielkopolskiego wynoszące ponad 100 %, wprowadzone tuż przed początkiem sezonu grzewczego. Skala wprowadzanych podwyżek jest bezprecedensowa i pośrednio wynika z prowadzonej przez Rząd RP polityki energetycznej”.
Sejmik w przyjętym apelu zwraca też uwagę na kwestię wodoru: „Ponadto, władze polskie winny jasno komunikować potrzebę wzrostu znaczenia wodoru w dekarbonizacji Europy. Polska Strategia Wodorowa, a także prawo powinny zawierać jasny przekaz o zapotrzebowaniu na wodór w różnych sektorach gospodarki”.

Do ministra rolnictwa i rozwoju wsi sejmik zaapelował natomiast o „zwiększenie środków finansowych dla województwa wielkopolskiego przeznaczonych na pomoc techniczną w ramach PROW 2014-2020 do wysokości zapewniającej obsługę programu w okresie przejściowym. Wspomniany program będzie realizowany o dwa lata dłużej, więc na odpowiednie rozdysponowanie dodatkowych pieniędzy unijnych dla wsi potrzebne są dodatkowe fundusze (to właśnie tzw. Pomoc techniczna). Jak tłumaczył radnym wicemarszałek Krzysztof Grabowski, z wstępnych propozycji ministerstwa wynika, że w puli zaproponowanej Wielkopolsce na obsługę programu zabraknie niemal pół miliona euro, a już wcześniej z budżetu województwa na ten cel samorząd musiał dołożyć około 5,5 mln zł.

Sejmik wskazał, że kwota dla Wielkopolski jest niewystarczająca i została ustalona na podstawie niemiarodajnych i nieprecyzyjnych wyliczeń. Radni apelują, aby „podział środków nastąpił zgodnie ze sprawiedliwą i adekwatną do prognozowanego obciążenia zadaniami metodologią”. Radni PiS przekonywali, że lepiej o brakujące pieniądze starać się „metodami dyplomatycznymi”, jednak zdecydowana większość uznała, że przyjęcie apelu będzie stanowiło wzmocnienie dla tego typu działań. 


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartner


Wybitne Osobistości Pracy Organicznej - premiera książki...

„Ta książka dokumentuje dokonania ludzi, dzięki którym Wielkopolska może być docenienia z punktu widzenia idei pracy organicznej – rozwoju jej etosu” – mówili goście spotkania promocyjnego związanego z wydaniem książki „Wybitne Osobistości Pracy Organicznej 2001-2020”. Wydarzenie zostało połączone z wręczeniem Statuetek Złotego Hipolita za rok 2021 i  miało miejsce na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. „To dla nie zaszczyt, że mogę przyjąć tę nagrodę” – te słowa są najczęściej wypowiadane przez laureatów Statuetki Złotego Hipolita, którzy po jej odbiór przybywają do Poznania nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Dzieje przyznawania tej nagrody, którą jako pierwszy w darze przyjął Święty Jan Paweł II, doczekały się wydania książki pt. „Wybitne Osobistości Pracy Organicznej 2001-2020”.

Książka ukazała się nakładem Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. Jej autorem jest dr Marian Król, przewodniczący Rady Programowej Wydawnictwa, w skład której weszli: prof. dr hab. Marian Gorynia; prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski; prof. dr hab. Bronisław Marciniak; prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak; prof. dr hab. Tadeusz Wallas i Dominik Górny jako sekretarz. Rangę wydawnictwa podkreślają patronaty honorowe, które objęli: Metropolita Poznański, abp dr Stanisław Gądecki; Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak; Uniwersytet im. Adama Mickiewicza reprezentowany przez prof. Bogumiłę Kaniewską – rektor; Polski Uniwersytet na Obczyźnie w Londynie, którym kieruje prof. Tomasz Kaźmierski – rektor; Powiat Poznański i Jan Grabkowski – starosta.  Mecenasem wydawnictwa jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Partnerem wydawnictwa jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Partnerem projektu jest Powiat Poznański. Do grona partnerów należy również Krajowa Spółka Cukrowa S.A. z marką „Polski Cukier”. W gronie sponsorów znalazła się m.in.: Fundacja Zakłady Kórnickie, ATANER-Poznań; firma TFP-Dziećmierowo i Królewski Order Św. Stanisława BM.

Ta publikacja to ponad 500 stron, setki zdjęć, krótkie biogramy 151 tytułowych osobistości (m.in.: dr Wanda Błeńska, prof. Magdalena Abakanowicz, Agnieszka Duczmal, prof. Hanna Kocka-Krenz, ojciec Marian Żelazek, prof. Gerard Labuda, prof. Stefan Stuligrosz, Gustaw Holoubek), skład kapituł przyznających wyróżnienie oraz okolicznościowy wiersz „Złoty Hipolit – autoportret z legendy”.  

Patrząc na całokształt opracowania, jest ono dokumentem kształtowania idei patriotyzmu, szacunku do pracy organicznej i tożsamości wartości stanowiących o pomyślności i trwaniu narodu.
 


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartner


Honorowe Nagrody Złotego Hipolita 2021 - wręczone...

 „To jedyna nagroda we współczesnej Polsce, o której powstała ponad pięćset stronicowa książka-album. Historia i prestiż w jednym. Tym bardziej zaszczyt, że zostałem wyróżniony Złotym Hipolitem” – mówili tegoroczni laureaci Godności „Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej”. Kameralna gala połączona z promocją wydawnictwa odbyła się 28 października 2021 r. w gabinecie Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Złoty Hipolit wszedł w nowy etap historii.

Od tego roku Kapituła Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego będzie przyznawać maksymalnie cztery statuetki w roku (przez ostatnie dwadzieścia lat było ich zazwyczaj osiem). Co więcej, kapituła nie jest powołana na jeden rok lecz na lata 2021-2023. Przewodniczy jej prof. Bogumiła Kaniewska – Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zaś członkami są: Katarzyna Kamińska – dyrektor Wydawnictwa Miejskiego w Poznaniu; prof. Hanna Kostrzewska – Rektor Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu; Sławomir Lechna – redaktor naczelny gazety „Nasz Głos Poznański”; dr Tomasz Łęcki – Dyrektor Muzeum Narodowego Oddział w Poznaniu; prof. Tadeusz Wallas – Prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Dominik Górny jako sekretarz.

Laureatami Złotego Hipolita 2021 zostali: prof. Bronisław Marciniak, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w latach 2008-2016 oraz Ryszard Szulc, Prezes Zarządu Ataner-Poznań. Wręczeniu nagród towarzyszyła prezentacja książki „Wybitne Osobistości Pracy Organicznej 2001-2020”. Książka ta ukazała się nakładem Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. Jej autorem jest dr Marian Król. Rangę wydawnictwa podkreślają patronaty honorowe, które objęli: Metropolita Poznański, abp dr Stanisław Gądecki; Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak; Uniwersytet im. Adama Mickiewicza reprezentowany przez prof. Bogumiłę Kaniewską – rektor; Polski Uniwersytet na Obczyźnie w Londynie, którym kieruje prof. Tomasz Kaźmierski – rektor; Powiat Poznański i Jan Grabkowski – starosta. Mecenasem wydawnictwa jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Partnerem wydawnictwa jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Partnerem projektu jest Powiat Poznański. (Na zdjęciu pierwszym – od lewej – Rektor UAM – prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, Laureat Złotego Hipolita 2021 – prof. dr hab. Bronisław Marciniak oraz Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego – dr Marian Król. Na zdjęciu drugim - w otoczeniu tych samych Osobistości - w środku drugi Laureat Złotego Hipolita 2021 – Ryszard Szulc).

Do grona partnerów należy również Krajowa Spółka Cukrowa S.A. z marką „Polski Cukier”. W gronie sponsorów znalazła się m.in.: Fundacja Zakłady Kórnickie, ATANER-Poznań; firma TFP-Dziećmierowo i Królewski Order Św. Stanisława BM. Wydarzenie uświetnił występ Barbary Żołnierczyk, skrzypaczki młodego pokolenia z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Dominik Górny   


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartner


Wyróżnienie dla działacza polonijnego...

Podczas pobytu w Polsce, w Poznaniu, dr Jan Jaworski – znany zasłużony działacz polonijny w Stanach Zjednoczonych odwiedził Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego i  został przyjęty przez Prezydenta Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego – dr Mariana Króla. Spotkanie to, w czasie którego dr Jan Jaworski przedstawił Prezydentowi Marianowi Królowi sytuację Polonii i sam poznał szerzej działalność Towarzystwa stało się też okazją, aby Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, doceniając działalność dr. Jaworskiego  uhonorowało Go nadając Mu godność Lidera Pracy Organicznej i wręczając desygnat tego wyróżnienia – statuetkę Honorowego Hipolita. (Na zdjęciu dr Jan Jaworski prezentuje otrzymane wyróżnienia ).

Dr Jan Jaworski – absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, socjolog, teolog, pisarz, redaktor, pochodzący z Małopolski wielce zasłużony działacz Polonii Amerykańskiej od roku 1969 mieszkający na stałe w Chicago, od chwili rozpoczęcia pobytu na Ziemi Amerykańskiej czynnie działa m.in. w Zjednoczeniu Polskim Rzymskokatolickim, Związku Narodowym Polskim, Lidze Katolickiej Pomocy Religijnej Polsce i Polonii, a obecnie jako założyciel pracuje przewodnicząc Oddziałowi Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Chicago. W jego dossier jest też odnotowana działalność i przewodzenie Oddziałowi Towarzystwa Przyjaciół KUL w Chicago.

Dr Jan Jaworski we wszystkich środowiskach, w których działał cieszył się i cieszy wielkim szacunkiem i uznaniem, jako niestrudzony działacz polonijny. Jan Jaworski to człowiek aktywny i bardzo lubiany…(...) Jaworski jest działaczem polonijnym i katolickim, który bardziej myśli o innych niż o sobie …(...) dr Jaworski jest ciekawą postacią, którą trzeba upamiętnić dla przyszłych pokoleń… (...) na  niego zawsze można było liczyć, wielki przyjaciel KUL… (...) wiele zdziałał dla środowiska polonijnego…(...) Jan Jaworski – wierny Bogu, Ojczyźnie i Polonii…(...)  dr Jaworski jest człowiekiem otwartym i religijnym, poświęcił całe swe życie służbie Bogu i Kościołowi…(...) nigdy nie zapomniał o Ojczyźnie, której na imię Polska…(...)  wielki Polak, patriota całkowicie oddany Ojczyźnie i Kościołowi…(...) dr Jaworski to osoba wyjątkowa, autorytet moralny…(...) całe życie poświęcił Ojczyźnie i Kościołowi…(...) swoją postawą budzi szacunek, a aktywnym działaniem dodaje swą cząstkę do dobra wspólnego Polonii, USA i Kościoła…”. 
 


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartnerWitryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem