Wydanie nr: 1 (173) LUTY 2018
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Gmina Kleczew

Natalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w Kleczewie

JAWI

Kardynał Honorowym Obywatelem Gminy Łwówek…

Wtorek 21 listopada ubiegłego roku zapisał się jako wyjątkowy dzień dla Gminy Lwówek. Otóż, tego dnia został nadany tytuł Honorowego Obywatela Gminy Lwówek Jego Eminencji  Zenonowi Kardynałowi Grocholewskiemu. Po przyjeździe do gminy Lwówek Jego Eminencja spotkał się z burmistrzem Lwówka Piotrem Długoszem oraz pracownikami Urzędu Miasta i Gminy Lwówek. Zwiedził również wybudowany niedawno lwówecki żłobek i przedszkole. Miał możliwość powrócenia do miejsc związanych z jego urodzeniem i latami młodości. W pałacu w Brodach spotkał się ze znajomymi i przyjaciółmi.

Dużo wzruszeń przyniosło Jego Eminencji spotkanie z mieszkańcami Bródek, wsi, w której w 1939 roku Kardynał przyszedł na świat. Po uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym w Lwówku, Jego Eminencja uczestniczył w uroczystej Sesji Rady Miejskiej we Lwówku, która odbyła się w hali lwóweckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Głównym punktem obrad lwóweckich radnych było podjęcie uchwały w sprawie nadania Jego Eminencji Zenonowi Kardynałowi Grocholewskiemu tytułu Honorowego Obywatela Gminy Lwówek. Treść tej uchwały przedstawił przewodniczący Rady Miejskiej w Lwówku Piotr Przewoźny. Laudację na temat życia i działalności Jego Eminencji Zenona Kardynała Grocholewskiego wygłosiła przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Zofia Szalczyk. Rada jednogłośnie przyznała Jego Eminencji ten zaszczytny tytuł. (Na zdjęciu: Jego Eminencja Zenon Kardynał Grocholewski z zainteresowaniem zwiedzał nowo wybudowane w gminie żłobek i przedszkole )

Kardynał nie ukrywał wzruszenia. Zwrócił uwagę na to, że jest to szczególne wyróżnienie, związane z latami wczesnej młodości, w których kształtowało się Jego powołanie do służenia Bogu i ludziom. Swoje wystąpienie oparł na tezie, że chrześcijańska postawa i postępy w różnych dziedzinach nauki muszą iść w parze. W przeciwnym wypadku w imię powszechnie rozumianego postępu i dążenia do osiągania wyższych zysków i często sprzecznych z nauką Kościoła celów dehumanizowany jest człowiek. W uroczystościach nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Lwówek oprócz mieszkańców gminy Lwówek uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa z gminy dekanatu na czele z biskupem Archidiecezji Poznańskiej Zdzisławem Fortuniakiem, władz samorządowych województwa wielkopolskiego, powiatu nowotomyskiego, gmin sąsiadujących z Lwówkiem i reprezentanci służb instytucji i organizacji. Gminę Miedzichowo reprezentował wójt Stanisław Piechota. Gminę Kuślin wójt Jerzy Dziamski. (Na zdjęciu: Jego Eminencja Zenon Kardynał Grocholewski ze wzruszeniem podziękował za wyróżnienie i za serdeczne przyjęcie Go w Jego „Małej Ojczyźnie” w której przyszedł na świat, w Bródkach.)

W imieniu władz samorządowych życzenia i podziękowania na ręce Jego Eminencji złożył starosta nowotomyski Ireneusz Kozecki i przewodnicząca Rady Powiatu Maria Galas. W uroczystościach brali udział również członkowie Zarządu Powiatu: Adam Pilc i Przemysław Tramowski oraz radny Rady Powiatu Krzysztof Pacholak. (Na pamiątkowym zdjęciu Jego Eminencja Zenon Kardynał Grocholewski w otoczeniu władz Gminy Lwówek oraz przewodniczącej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Zofii Szalczyk.


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartner


„Mała Ojczyzna” – gmina Kleczew…(1)

Gmina Kleczew położona jest we wschodniej części Województwa Wielkopolskiego i stanowi jedną z czternastu gmin powiatu konińskiego. Na obszarze 110 kilometrów kwadratowych znajduje się 19 sołectw oraz miasto Kleczew. Północno – zachodni obszar gminy stanowi część Powidzkiego Parku Krajobrazowego, którego główną osią jest ciąg malowniczych jezior polodowcowych – Jezioro Budzisławskie i Jezioro Koziegłowy. Na sukcesy gminy składa się wiele elementów. Szereg zrealizowanych inwestycji w zakresie ochrony środowiska, oświaty, kultury czy sportu przekłada się na jakość życia społeczności lokalnej, daje możliwość kształcenia dzieci i młodzieży w nowocześnie wyposażonych szkołach, aktywnej rekreacji w obiektach sportowych, czy rozwijania talentów i umiejętności w obiektach kulturalnych.

Dzięki sukcesywnie pozyskiwanym środkom unijnym możliwa była m.in. modernizacja zabytkowego wiatraka w Budzisławiu Kościelnym, który dziś stanowi obiekt wyróżniający wieś. Czynnikiem rozwoju jest również wymiana doświadczeń i dobrych praktyk z zagranicznymi gminami partnerskimi. Odwiedzając gminę Kleczew warto wybrać się nad Jezioro Budzisławskie znane jest z czystej wody i uroczej linii brzegowej. Znajdujące się nad nim kąpielisko w Trębach Starych, domki letniskowe i działki rekreacyjne. Tam też w zielonej części Trębów Starych położony jest Gminny Ośrodek Wypoczynkowy administrowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kleczewie. W sezonie letnim do dyspozycji wypoczywających jest kilkanaście domków letniskowych o różnym standardzie, pole namiotowo-campingowe z pełnym zapleczem sanitarnym, boiska do gry w plażową piłkę siatkową, plac zabaw dla dzieci oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Jezioro Budzisławskie jest znane i szczególnie doceniane przez amatorów nurkowania. Przejrzystość wody osiągająca ponad 8 m i głębokość dochodząca do 36 m oraz specjalnie przygotowany tor podwodny dostosowany do umiejętności nurkujących, na który składa się dwumetrowy posąg Matki Boskiej z litego drewna, dzwon nurkowy, do którego można wpłynąć i swobodnie oddychać bez aparatu, szalupa przywieziona z Pomorza oraz postać nurka, z którym konieczne trzeba się przywitać to atrakcje zapewniające płetwonurkom niezapomniane wrażenia.


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartner


W małej gminie „duża” gospodarka komunalna…

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kleczewie, spółka gminy Kleczew, to dzisiaj firma, która może i powinna być wzorem dla wielu podobnej wielkości gmin w Polsce. ZGKiM przekształcony z zakładu budżetowego gminy i powołany w roku 2011 już jako rynkowy podmiot gospodarczy- firma, z roku na rok coraz lepiej spełniał swoją nową rolę. Obecnie Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o w Kleczewie, kierowany przez Prezesa Zarządu - mgr inż. Janusza Bertholda, z całą pewnością osiągnął już zakładane parametry rozwoju i realizacji programowanych zadań.

A zadań tych jest nie mało. Przede wszystkim ZGKiM świadczy w szerokim zakresie usługi dla klientów, w tym usługi sprzętowe, bardzo poszukiwane ponieważ wymagają często wyjątkowo drogiego usprzętowienia, na jakie przeciętny obywatel nie może sobie pozwolić, tym bardziej, że na przykład koparko-ładowarkę, kosiarkę rotacyjna, czy ciągnik z rębakiem ludzie potrzebują raz na jakiś czas i gdyby ktoś nawet posiadał dość pieniędzy, aby sobie taki ciągnik kupić, to taka inwestycja indywidualna byłaby wyjątkowo nieekonomiczna. Usługa usprzętowionej firmy per saldo jest więc tańsza, wygodniejsza, i co ważne, bezstresowa. ZGKiM oferuje także usługi transportowe w szerokim – jeśli można to tak określić – asortymencie, prowadzi usługi porządkowe, w tym sprzątanie placów, koszenie traw, odchwaszczanie skwerów, nawożenie itp. Zajmuje się szeroko drogownictwem, począwszy od budowy chodników, a kończąc na usługach w zakresie oznakowania dróg.

Osobnym ważnym działem działalności Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kleczewie jest odbiór odpadów komunalnych od podmiotów gospodarczych i gospodarstw domowych, oraz przetwarzanie tych odpadów.

Dodać należy, że jeżeli chodzi o kalkulowane ceny na usługi świadczone przez ZGKiM w Kleczewie – nie możemy tego podawać publicznie, aby nie wzbudzać zazdrości innych zakładów gospodarki komunalnej i mieszkaniowej w innych polskich gminach – to ceny te są, nazwijmy je jako „przyjazne” dla klientów, a mimo to firma jest rentowna i rozwija się w kierunku bycia postrzeganą jako „Wielka Firma” w „Małej Ojczyźnie”. Oczywiście redakcja Internetowego Magazynu „EuroPartner” życzy Zarządowi Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kleczewie sukcesów, stałego przypominania innym, że nie ma rzeczy niemożliwych dla ludzi pracowitych, ambitnych i twórczych i że „Mała Ojczyzna” może być pod każdym względem także „Wielką”…(gmt)

 


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartnerWitryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem