Zbigniew Michał Kwias

Zbigniew Michał Kwias, prof. dr hab. medycyny, kierownik kliniki urologii, kierownik Katedry Kliniki Urologii Uniwersytetu Medycznego im. K.Marcinkowskiego w Poznaniu, ordynator Oddziału Urologicznego Szpitala ZOZ - Nowe Miasto. Profesor Kwias jest absolwentem Akademii Medycznej, Wydziału Lekarskiego w Poznaniu, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem i specjalizację z urologii. Pracę lekarza profesor Kwias rozpoczął w Szpitalu Klinicznym nr. l im. Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. Pracę doktorskiej obronił u doc. Władysława Twardosza. Od 1980 roku kiedy klinika została przeniesiona na ul. Szkolną, w czasie 20 lat pracy w klinice obronił habilitację i otrzymał tytuł profesora urologii. Od 1990 roku jest kierownikiem Katedry Kliniki Urologii.

Profesor Kwias przez wiele lat był prezesem oddziału wielkopolskiego Polskiego Towarzystwa Urologicznego, obecnie (II kadencja) jest wiceprezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Urologicznego, członkiem Komitetów Redakcyjnych wielu czasopism, członkiem Komisji Chronologicznej PAN. Profesor Kwias jest współautorem ponad 250 publikacji w czasopismach popularnonaukowych, autorem wielu rozdziałów w akademickich podręcznikach urologii i chirurgii urologicznej.

Zainteresowania naukowe profesora to badanie powstawania i leczenie z kamicy układu moczowego, nowotwory, operacje rekonstrukcyjne, operacje organooszczędne. Powszechnie uznany za wybitnego lekarza, znakomitego diagnostę i chirurga profesor Kwias słynie z tego, że jego pasją życiową jest medycyna i skuteczne leczenie ludzi, a także pomaganie ludziom w różnych sytuacjach życiowych. Dlatego też cieszy się wielkim szacunkiem u wszystkich, którzy Go znają. W uznaniu Jego zasług, w uznaniu jego postawy społecznej profesor Kwias został w roku 2003 uhonorowany godnością Lidera Pracy Organicznej nadawaną przez Kapitułę Honorowego Hipolita przy Towarzystwie im. Hipolita Cegielskiego. Profesor Kwias posiada też liczne inne wyróżnienia, a wśród nich otrzymany przed kilku laty tytuł Wielkopolanina Roku.

W wolnych od pracy i działalności naukowej chwilach profesor pasjonuje się lekturą biografii wybitnych osobistości historycznych, słucha muzyki poważnej i interesuje się sztuką. Zawsze uśmiechnięty, zawsze życzliwy wobec każdego, jest piękną postacią w środowisku polskich lekarzy-naukowców.

Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartner

drukuj
powrót