Agnieszka Duczmal, dyrygentka
dyrektor muzyczny Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia - Amadeus

Agnieszka Duczmal urodziła się w rodzinie o tradycjach muzycznych. Studiowała dyrygenturę w latach 1966 - 1971 w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu u profesora Witolda Krzemieńskiego uzyskując dyplom z wyróżnieniem.

Po ukończeniu studiów pracowała jako dyrygent asystent w Państwowej Filharmonii w Poznaniu, a następnie jako dyrygent w Operze Poznańskiej, w której przygotowała m.in. polską prapremierę opery B. Brittena "Sen nocy letniej".

Już w czasie studiów w roku 1968, utworzyła orkiestrę kameralną przekształconą w 1977 roku w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia i Telewizji, która od 1988 roku występuje pod nazwą Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus. Od początku istnienia Zespołu Agnieszka Duczmal jest jego dyrektorem i kierownikiem artystycznym.

W 1970 roku została laureatką I Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów w Katowicach. Pięć lat później uzyskała wyróżnienie na IV Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim. W 1976 r. wraz z Orkiestrą zdobyła Srebrny Medal Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim.

W 1982 r. otrzymała nagrodę Międzynarodowego Centrum Kultury Saint Yincent w Rzymie "La donna del mondo" (Kobieta świata) przyznaną pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch za wybitne w skali światowej osiągnięcia na polu kultury, nauki i działalności społecznej.

Jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali.

Wraz z kierowaną przez siebie Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus koncertowała w 33 krajach Europy, obu Ameryk oraz Azji w najsłynniejszych salach koncertowych świata występując z wybitnymi solistami. Nagrała dla Polskiego Radia ponad 7500 minut muzyki, 8 płyt długogrających, 20 płyt kompaktowych CD. Telewizja Polska zarejestrowała 107 koncertów i programów Orkiestry. Współpracowała z zagranicznymi mediami, takimi jak NDR, WDR, SFB, BBC w Londynie, CBC w Montrealu, Radiem Meksykańskim oraz Telewizją Francuską.

Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartner

drukuj
powrót