Marian Marek Przybylski
Cała dotychczasowa droga zawodowa Mariana Marka Przybylskiego związana jest z Poznaniem i Wielkopolską, a w szczególności z mediami oraz szeroko rozumianym życiem publicznym regionu i Poznania. Jego działania daleko jednak wykroczyły poza teren Wielkopolski, a wiele przedsięwzięć zyskało wymiar ogólnopolski, a nawet europejski. Marian Marek Przybylski pochodzi z Poznania. Studiował na poznańskiej Akademii Rolniczej i na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza - technologię rolno-spożywczą, filozofię i dziennikarstwo. Już w czasie studiów zajmował się działalnością publiczną i pracą w mediach. Jak sam mówi, bardzo duży wpływ na jego życie wywarła aktywność w Zrzeszeniu Studentów Polskich (ZSP) oraz praca w prasie studenckiej („UD", „Politechnik", „Student"), a także działalność w Klubie Dziennikarzy Studenckich.
Marian Marek Przybylski, absolwent Akademii Rolniczej w Poznaniu, a później także Podyplomowego Studium Dziennikarskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, podjął etatową pracę w redakcji „Głosu Wielkopolskiego" w październiku 1970 roku. Pracował w dziale ekonomiczno-rolnym, gdzie szybko awansował na zastępcę kierownika, a potem kierownika tego działu. W styczniu 1990 roku został wybrany przez zespół dziennikarski na redaktora naczelnego „Głosu Wielkopolskiego".
Z inicjatywy nowego szefa redakcji na zebraniu zespołu 7 czerwca 1990 roku powołano Dziennikarską Spółdzielnię Pracy, która w ramach prywatyzacji redakcji otrzymała 18 procent udziałów w nowo powołanym wydawnictwie prywatnym oraz prawo do tytułu „Głos Wielkopolski". Prezesem spółdzielni jej założyciele wybrali Mariana Marka Przybylskiego. l marca 1991 roku władze spółdzielni podpisały umowę o wejściu w skład nowego wydawcy dziennika, którym została Oficyna Wydawnicza Głos Wielkopolski spółka z o. o. Ponadto jej udziałowcami zostali: firma szwajcarska LAKO Industrie Consulting AG, „Koral" Spółka z o. o., zawierająca kapitał poznańskiej „Solidarności" i Piotr Voelkel z Poznania.
W wydaniu z 4 marca 1991 roku po raz pierwszy ukazała się stopka informująca, że wydawcą dziennika jest Oficyna Wydawnicza Głos Wielkopolski, której prezesem jest Marian Marek Przybylski, jednocześnie redaktor naczelny „Głosu Wielkopolskiego". Redaktorem naczelnym „Głosu Wielkopolskiego" Marian Marek Przybylski był przez prawie trzynaście lat - do 25 lutego 2003 roku, kiedy to jako prezes Oficyny Wydawniczej Głos Wielkopolski na stanowisko redaktor naczelnej powołał redaktor Helenę Czechowską, dotychczasową szefową dodatku sobotniego „Świat Rodzinny".
Od l kwietnia 2003 roku - po przystąpieniu Oficyny Wydawniczej Głos Wielkopolski do grupy prasy regionalnej „Polskapresse", będącej częścią składową Verlagsgruppe Passau
- Marian Marek Przybylski został prezesem spółki powiązanej z grupą „Polskapresse" Oficyny Wydawniczej Wielkopolski, wydającej zarówno „Głos Wielkopolski", jak i „Gazetę Poznańską". Na tym stanowisku pracował do 27 czerwca 2005 roku. Tak więc Marian Marek Przybylski szefował wydawnictwom prasy poznańskiej nieprzerwanie przez czternaście lat i niemal trzy miesiące.
Pod kierownictwem Mariana Marka Przybylskiego „Głos Wielkopolski" przeżył najbardziej dynamiczny i pomyślny rozwój w swojej ponad sześćdziesięcioletniej historii. Mottem wszystkich przedsięwzięć były pomysły Mariana Marka Przybylskiego, zmierzające do poszukiwania oryginalnych sposobów wyróżniania się gazety oraz pokazywania, że także poza stolicą kraju można realizować znaczące projekty i pomysły prasowe wyróżniające „Głos" na tle innych dzienników.
Nie tylko w kronikach prasoznawczych odnotowano jedyną w swoim rodzaju w Polsce inicjatywę organizowania „Obiadów w Głosie". Podczas tych spotkań, prawie zawsze w siedzibie redakcji, począwszy 1992 roku w swobodnej wymianie zdań na różne tematy uczestniczyli prominentni goście świata polityki, gospodarki i kultury -z kraju i zagranicy. Łącznie odbyło się ponad 200 takich spotkań. (Na podstawie noty w Wydaniu Specjalnym Głosu Wielkopolskiego )
Marian Marek Przybylski, pełni obecnie funkcję prezesa zarządu Instytutu Edukacji Europejskiej (IEE), który założył w Poznaniu Wyższą Szkołę Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa (WSNHiD). Marian Marek Przybylski jest także obok Piotra Voelkela założycielem IEE. WSNHiD prowadzi studia na pięciu kierunkach, zatrudnia blisko 200 pracowników. Mieści się w specjalnie zaprojektowanym budynku i gromadzi zbiory polskiej sztuki współczesnej. Marian Marek Przybylski pozostaje też inwestorem w branży medialnej. Jest największym prywatnym udziałowcem w Wielkopolskiej Telewizji Kablowej oraz poznańskiego Radia Kiss FM.
drukuj
powrót