Wydanie nr: 1 (192) STYCZEŃ 2021
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina Kleczew

Natalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

30 lat Ośrodka Kultury Austriackiej w Poznaniu...

Ośrodek Kultury Austriackiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ma już 30 lat. Powstał w 1990 roku na mocy porozumienia UAM i Instytutu Kultury Austriackiej w Warszawie. Stanowi także część sieci bibliotek austriackich poza granicami Austrii (Österreich-Bibliotheken). Ośrodek powstał z inicjatywy prof. Stefana Kaszyńskiego, znawcy literatury austriackiej. Chciał on, aby kulturę i tradycję austriacką poznali nie tylko studenci, ale także mieszkańcy Poznania. Jego pomysł zyskał aprobatę i tak działalność kulturalna jednostki sięga już 30 lat. Dzięki Ośrodkowi mieszkańcy Poznania poznają nie tylko literaturę austriacką, ale także sztukę.

Działalność kulturalna obejmuje m.in. wieczory literackie, spotkania autorskie,  wystawy, projekcje filmowe w oryginalnej wersji językowej, spektakle teatralne, prezentacje książek oraz oczywiście wykłady. Należy bowiem podkreślić, że Ośrodek Kultury Austriackiej za cel stawia sobie propagowanie języka i kultury Austrii. Służy temu działalność dydaktyczna, naukowa, wydawnicza oraz biblioteczna. Ośrodek służy społeczności akademickiej, ale  również mieszkańcom miasta i regionu. Ośrodek wydaje własną serię wydawniczą. W Ośrodku można również skorzystać z oferty kursów języka niemieckiego. Studenci UAM mogą także odbyć praktyki zawodowe w Ośrodku.

Na uwagę zasługują bogate zbiory biblioteczne w Ośrodku, związane ze znalezieniem się na liście 65 placówek na świecie działających w ramiach międzynarodowej sieci Bibliotek Austriackich. Od samego początku Ośrodek ściśle współpracuje z Instytutem Filologii Germańskiej oraz innymi placówkami o podobnym profilu działalności w kraju i zagranicą, w tym m.in. z Austriackim Forum Kultury w Warszawie czy też z Österreichische Gesellschaft für Literatur w Wiedniu. Ośrodek współorganizuje germanistyczne konferencje naukowe i prowadzi serię wydawniczą Kolekcja Czytelni Austriackiej. Ośrodek działa przy ulicy Zwierzynieckiej 7 w Poznaniu. (Źródło: Biuro prasowe UAM)     


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartnerWitryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem