Wydanie nr: 3 (188) MAJ 2020
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina Kleczew

Natalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w Kleczewie

JAWI

Hipolit Cegielski dostępny na audiobooku...

„Hipolit Cegielski – bohater najdłuższej wojny nowoczesnej Europy” – to tytuł audiobooka, z którym już wkrótce będzie mogła się zapoznać młodzież i dzieci Powiatu Poznańskiego oraz wszyscy zainteresowani tematem pracy organicznej i postaci Hipolita Cegielskiego. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Powiatu Poznańskiego, a jego głównym realizatorem jest Towarzstwo im. Hipolita Cegielskiego. Na audiobook składa się płyta z nagraniem słuchowiska dokumentalnego „Bohaterowie najdłuższej wojny – Hipolit Cegielski” oraz książeczka. Autorkami słuchowiska jest Grażyna Wrońska i Małgorzata Jańczak. Ostatnia z nich przygotowała pisemny tekst, głównie w oparciu o materiały pozostawione przez Bolesława Januszkiewicza, wieloletniego dyrektora muzeum HCP. Całość otwiera wstęp dr. Mariana Króla, Prezydenta Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego.

Warto zauważyć, że w ponad trzydziestominutowym słuchowisku słyszymy prof. Lecha Słowińskiego oraz głosy takich osobowości aktorskich jak: Tadeusz Drzewiecki, Rajmund Jakubowicz, Wiesław Komasa i Janina Jankowska.

We wstępie Prezydent Towarzystwa składa podziękowania m.in. Janowi Grabkowskiemu – Staroście Poznańskiemu oraz prezesowi zarządu Radia Poznań za udostępnionego archiwaliów radiowych. A nas wszystkich prosi o promowanie postaci Cegielskiego jako wybitnego Wielkopolanina.

W tej perspektywie audiobook jest kluczowym przedsięwzięciem edukacyjnym, oświatowym, kulturotwórczym i społecznym. Opowiada o różnych aspektach naszego życia, które decydują o jego jakości. Zwraca uwagę na postawy patriotyczne i uczciwą pracę jako sposób na powiększanie dziedzictwa społecznego, kulturotwórczego i gospodarczego swojego regionu. Wszystko na przykładzie prekursora pracy organicznej w Wielkopolsce. Możemy o nim nie tylko czytać, ale widzieć to, co jest z nim związane, a przez wielu zapomniane. Audiobook bowiem – co warto zaznaczyć, jest pięknie ilustrowany, by wymienić takie elementy graficzne jak np. Dom Cegielskich w Ławkach, Kościół i zabudowania klasztoru Kanoników Regularnych w Trzemesznie, dyplom ukończenia studiów; Bazar na rycinie z 1846 roku. „Jest tutaj nawet drzewo genealogiczne Cegielskich! To wspaniałe. To wszystko jest żywą i jakże potrzebną lekcją historii” – podkreśla Marek Grzegorz Nowak, opiekun Klubu Szkół Hipolita Cegielskiego.

Audiobook „Hipolit Cegielski – bohater najdłuższej wojny nowoczesnej Europy” może posłużyć do nauki historii sensu stricte, ale również do uświadomienia sobie własnej tożsamości przez pryzmat jednego z czołowych bohaterów dziejów naszego regionu. To przecież Wielkopolska – mała, a jednak wielka, „ojczyzna”, która domaga się wciąż nowego odkrywania. Do tego są potrzebne wzorce takie jak Hipolit Cegielski, który za sprawą tego audiobooka jest znów dla nas „na wyciągnięcie ręki”. Wydawnictwo będzie rozpowszechniane w sposób nieodpłatny. Wysyłka do szkół ma się zakończyć jesienią tego roku. Przystępna i dostosowana do współczesnych czasów forma na pewno będzie sprzyjać pozyskiwaniu nowych jego czytelników i słuchaczy.

Dominik Górny


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartner


Zaczęło się od dwóch pałeczek do perkusji...

„Jazz to nasza słodka europejska ojczyzna, która mieszka w klubie przy ulicy Kościuszki. Dobrze, że jest naszym sąsiadem. Dziękujemy.“ – parafrazując tytuł sztandarowego z komedowskich projektów, gdyby zebrać głosy jazzfanów łączą się one w taką oto dedykację, której brawa są odpowiedzią na podziękowanie dla wszystkich (niektórych wymienionych z imienia i nazwiska), zapisane w książeczce dwupłytowego albumu wydanego z okazji 20-lecia klubu Blue Note w Poznaniu.

Każdy jubileusz ma swoją historię. Każda historia ma drugą młodość. Tak też jest w przypadku przyjaźni ze wspomnianym klubem, o czym świadczy metafora na płycie: „Przyjaciele na 20-lecie Klubu Blue Note“. Ale od początku...

W echu wspomnień


Dzieje klubu sięgają 1996 roku a rytm ich zdarzeń – głośny, pełen dynamiki, to znów muskający serce refleksji, idealnie oddaje ruch pałeczek perkusyjnych. Aby koncert był udany muszą być dwie główne – tak też mamy twórców i właścicieli klubu: Mirkę i Leszka Łuczaków (perkusistę), których działania nadają charakter wieloletniego koncertu pełnego zmagań i satysfakcji. To nie tylko koncert na scenie. Są inne bisy: nieformalne spotkania, rozmowy niegasnące jak żarówka podświetlająca nuty na fortepianie. Do tej mniej oficjalnej rzeczywistości, mają dostęp najbliżsi przyjaciele, m.in.: Romek (pseudonim: inżynier), mr Francuzik (stroiciel), Zbigniew (co nie przyjdzie do klubu bez wpiętej miniatury gitary w klapę marynarki), śp. Józiu („drakula“)... i pozostali, tak samo ważni, bo jest ich znacznie więcej. Podobnie jest z nagraniem, którego echo, pisząc te słowa, słucham w myślach.

Od tria do oktetu

Na srebrnych krążkach rozmowy w głosach instrumentów oraz własnych prowadzi ich siedemnastu traktowanych jako podmioty muzyczne. Czasem jest to Brian Charette & Melanie Scholtz; innym razem quintet pod wodzą Zbigniewa Namysłowskiego; quartet Dariusza Brubecka albo sekstet Jana „Ptaszyna“ Wróblewskiego. Przyjemny ten „Komeda w cyrku Ważyka“! – choć jest on oparty na sprawdzonej budowie repryzowej (ABA), to jego emocje wywołują za każdym razem tak niebanalne skojarzenia, że może być symbolem tego, co się dzieje na całym albumie. Zaraz za tym umieściłbym „Croatia On My Mind“ String Connection. A jeśli już o nim mowa, swego czasu, podczas jednej z zakulisowych chwil, Krzesimir Dębski – lider tej formacji, stwierdził, że w Blue Note muzykę jazzową można zrozumieć jakoś pełniej i inaczej niż w na pozór podobnych miejscach. Perełką na płycie drugiej jest archiwalna pozycja siódma. W obrazie dźwięków, dziś w hołdzie pamięci Esbjorna Svenssona, lidera i pianisty projektu E.S.T., słyszymy „A Picture of Doris Travelling With Boris“ oraz „Viaticum“. I choć jazz nie jest powołany  wyłącznie do frustracji, przełamuje to odważne „Frustration – for Blue Note 20th Anniversary“ (kompozycja Adama Zagórskiego w wykonaniu młodej ekipy rodzimych muzyków). Czy te nagrania prowadzą do choćby chwilowego romansu z muzyką improwizowaną? – nie wiem, lecz jeśli nie, to „My Romance“ wieńczące pierwszy krążek, uzasadnia taką możliwość aksamitnym wokalem Kevina Mahogany’ego.

Wejście za kulisy


Na tym wydawnictwie nie ma zarejestrowanych wszystkich najbardziej intrygujących setów, które większość z nas chciałaby zapamiętać. Nie może tak być. Jest wybór. Jest on jednak na tyle doskonały, że oddaje klimat i nastrój tego, co się dzieje na co dzień, czyli co wieczór – w nucąc swojsko – „naszym Blue Nocie“. O to chodzi. Od kompozycji z tak zwanych list przebojów, ciekawsze jest pokazanie spektrum fraz nieodzownych do odkrywania cech jazzu jako naszego znajomego, kumpla i wreszcie przyjaciela. Wtedy staje się prywatnym bogiem, skrywanym pod sceną, a dającym mocne filary do tego, by wznosili na niej talent artyści różnych narodowości, wrażliwości i przekonań. I to jest ten niepisany klucz wyboru utworów. Klucz, który otwiera obrotowe drzwi do świata jazzowego, czyli codziennego mierzenia się z pojęciem wyzwań i piękna. Nie każdy dostaje od razu gromkie oklaski. Nie zawsze ktoś chce słuchać jego bisu.

Czasem musi nam wystarczyć jam session – zupełnie jak świerszczowi.... Tak, świerszczowi! I tu ciekawostka. Przez wiele lat pod sceną klubu mieszkał taki świerszcz. Nikt z publiczności go raczej nie słyszał. Ale, gdy już wszyscy wyszli. Światło przy portrecie Johna Coltrane‘a ucichło, to on zaczynał grać. Podchodziliśmy wtedy pod scenę i ten nieznany nikomu „muzyk“ powtarzał swoje gamy, stroił przeżycia. Zupełnie jak muzycy, dla których Blue Note zawsze był otwarty. Promuje bowiem nie tylko znane nazwiska lecz daje szansę na zaistnienie. Wielu z obecnie wybitnych czy cenionych artystów, zanim wypłynęli na głębokie wody i stali się znanymi szerszym kręgom publiczności, grali w Blue Note w Poznaniu, by przywołać takie nazwiska jak: Aga Zaryan (wówczas Agnieszka Skrzypek), Leszek Możdżer, Marcin Wasilewski, Ambrose Akinmusire, Christian McBride, Miguel Zenon, Jeremy Pelt...

Wyjście na scenę


Co ciekawe, płyta miała być początkowo zapisem koncertu zaaranżowanego z okazji 20-lecia. Spotkali się wówczas: Piotr Wojtasik, Leszek Możdżer, Andrzej Olejniczak, Vincent Herring, Eric Allen, Michał Barański i Maciej Kądziela. Ich nagrania rozpoczynają każdą z płyt. Forma wydania jednak ewoluowała. Prowadzono rozmowy na temat publikacji nagrań z minionych lat. Dlatego album z okazji 20-lecia ukazuje się w roku 22-lecia działalności „Najlepszej w Polsce“ tego typu instytucji, bo ten prestiżowy certyfikat otrzymał klub Blue Note od Kapituły Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego.

„Przyjaciele na 20-lecie Klubu Blue Note“ to dowód, że kultura jazzowa nie powinna być dla nas jedynie legendą. Tworzą ją nazwiska uznane i młode oraz dawna i nowa publiczność – obecni i przyszli przyjaciele klubu oraz jazzu w ogóle i w szczególe...

Dominik Górny  


 


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartner


Z poetyckiego dossier - Grażyny Banaszkiewicz...

W naszym Kąciku Poetyckim parokrotnie prezentowaliśmy wiersze współpracującej z nami  Grażyny Banaszkiewicz  - reżyserki, dziennikarki, poetki, fotografki, podróżniczki zafascynowanej Bliskim Wschodem oraz  tamtejszą kulturą, ze szczególnym uwzględnieniem kultury żydowskiej. Ta rzadko spotykanej wrażliwości osoba, doskonale radząca sobie zarówno z publicystyką, jak reżyserią filmową, czy też nowoczesną  fotografiką opartą o technikę cyfrową, od czasu do czasu znajduje chwilę, aby podzielić się z nami refleksją poetycką bardziej ogólną, wyprowadzoną  raczej tak z obszaru intelektu, jak i  z percepcji realiów otaczającego, hałaśliwego, rozedrganego i pełnego zagrożeń świata. Dzisiaj na stronach Europejskiego Magazynu Internetowego EuroPartner z satysfakcją publikujemy jej kolejne wiersze.

Rzeka wylała


Pejzaż Południa cieszy na zdjęciach
z wakacji

Właściwie nie było sprzeczek o ranne wstawanie
miejsce pod prysznicem dobór wina do potraw serwowanych 
przez Paola i późne bardzo przytulanie poduszki giovanetta
sprzątała pokój drażniąc swoją gibkością
Dawno nie było takiej sielanki
dawno nie było takiej pewności że świat jest nasz
Już zdecydowaliśmy wracamy tu każdego następnego lata
Już zdecydowaliśmy za rok trzeba tu pobyć dłużej bo
życie jest z krótkie na krótkie wakacje na te pejzaże z obrazów
bo
ta rzeka opodal te zapachy z kuchni Paola i ta
gibkość giovanetty
Czym w takich chwilach są terminy zobowiązania narzucane sobie
plany
Ach ta gibkość giovanetty!

Na zdjęciach bazylika malowidła Giotta
wzgórza cyprysy pola lawendy
Na zdjęciach wciągnięty brzuch szeroki uśmiech
en vouge szkła kryją zmęczone długimi wieczorami oczy
Na zdjęciach …

Odkładamy je
bo
dzwonią znajomi którzy tak zazdrościli nam tych
pejzaży kuchni Paola gibkości giovanetty oni
już wiedzą
przekroczyliśmy Rubikon

Rzeka wylała

Syndrom czasu
                          
 Przechodź spokojnie przez zgiełk i pośpiech i pamiętaj
 jaki spokój można znaleźć w ciszy.
                                                                 DEZYDERATA

Góra Abrahama
Moria
stała się Salem*, wskazując na ofiarę Jezusa ...
=
Tyle niewiadomych a tyle namiętności
zapalczywości sporów na szlaku
wyznań z klauzulą oddania Najwyższemu
Uliczki do Niego już za ciasne
zegary za szybkie myśli pobieżne modlitwy
podstępnie obłudne wiara
w wymiarze karty płatniczej

Oprowadzający:
- Wygląd Jerusalem jaki zastał Jezus
był dziełem Heroda Wielkiego...
Urywa zdanie
pogania
Reszta w przewodnikach
Droga Krzyżowa
w każdym z nas
=
Zrozumieć Biblię gdy
wszystkie wiary zamilkły
a Bogowie mają przesłonięte usta ...

Czy…

krew w wodach egipskiej rzeki
żaby
komary
muchy
pomór bydła
wrzody
grad
szarańcza i ciemności
i wyjście – wiara
niewiara, oportunizm – wiejący wiatr
historia kołem się toczy ?
W topniejącym lodowcu odnaleziono już nieznane nam
nieaktywne wirusy
Mawiał Seneka – Jesteśmy falami tego samego morza
liśćmi tego samego drzewa
kwiatami
tego samego ogrodu.

Grażyna Banaszkiewicz


(Jerozolima marzec 2020
*Salem, pierwsze nazwanie Jerusalem (heb. Miasto Pokoju)
  


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartner


Oficyna Poetycka - Dominika Górnego...

Dominik Górny od wczesnych lat młodości zafascynowany poezją, sam dość szybko zaczął próbować swoich sił w tworzeniu poezji. Wkrótce okazało się, że ten młody Wielkopolanin jest posiadaczem interesującego talentu poetyckiego, że przedstawia sobą wyjątkową wrażliwość intelektualną i emocjonalną, a jego próby poetyckie spotkały się z życzliwym przyjęciem, zarówno u innych poetów jak i krytyków literackich. Dominik Górny wydał siedem zbiorków poezji, w tym „Poemat o moim Chopinie”. Zamieścił swoje wiersze w blisko 40 antologiach, w 16 językach. Wielokrotnie nagradzany m.in.: II nagrodą XXIX Międzynarodowego Listopada Poetyckiego.

Odłamek szkła…

Podarowałeś mi zdolność
kolorowania życia
w świecie gdzie każdy
patrzy jak daltonista.

Postawiłeś drogę
a nie mam stóp.

Dałeś:
nogi a nie wydłużyłeś dróg;
przejście dla pieszych
a otaczają mnie zwierzęta.

Jeśli wszystko
jest alogiczne
to kogo widzę
patrząc w lustro?

Dominik Górny 


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartnerWitryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem