Wydanie nr: 4 (176) SIERPIEŃ 2018
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Gmina Kleczew

Natalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w Kleczewie

JAWI

Gala Polskiej Mody zachwyca…

Cała Wielkopolska może być dumna z polskiej mody, którą prezentuje Polska Akademia Mody– mówili goście zaproszeni na Adam’s Fashion Show, które odbyło się 24 maja br. W Poznaniu. Polska Akademia Mody – organizator wydarzenia, po raz kolejny udowodniła wdzięk, styl i klasę, którymi inspiruje modowe wybiegi w naszym kraju.  Pokazy kreowanego przez Polską akademię Mody tworzą historię mody. Słowa te wprowadziły do zapowiedzi kolekcji Modesty Rzepeckiej Kozłowskiej, która od ponad dwóch lat jest twórczynią wizerunku modowego Pierwszej Damy RP…

Modowe wizje Modesty Rzepeckiej Kozłowskiej


Odwołam się zatem do jednego z najbardziej historycznych twórców kina – Alfreda Hitchcock’a. To przecież on powiedział: „Film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć”. To znany cytat, ale jeśli dopowiemy do niego kolejny: wiele ludzi zna fakty, ale tylko nieliczni potrafią je połączyć, będziemy się czuli obserwatorami czegoś wyjątkowego – powiedział prowadzący galę wiceprezes Polskiej Akademii Mody. Hitchcock łączył fakty, a Modesta Rzepecka-Kozłowska łączy materiały, ich faktury oraz dodatki w opowieść, która jest jak film, który chce się wiele razy oglądać – podsumował. 

MODESTA to ekskluzywna marka odzieżowa istniejąca od  prawie 30  lat na rynku polskim.Modesta konsekwentnie swe kolekcje adresuje do kobiet dojrzałych. Produkuje odzież  casualową i wizytową. Jej specjalizacją są sylwetki w większych rozmiarach. W  kolekcji MODESTY wiosna-lato 2018 klientki znajdą eleganckie modele w pastelowych kolorach, delikatnych kwiecistych wzorach oraz deseniach takich jak paski i kratki. Prostota i różnorodność w łączeniu stylów to jedna z myśli przewodnich kolekcji. Jej nieodłączne cechy to perfekcyjne kroje oraz staranne wykonanie i ponadczasowy charakter. Co możemy powiedzieć o samej projektance? Jako jedyna reprezentowała przed wejściem Polski do Unii Europejskiej nasz przemysł modowy przed  publicznością w Brukseli.

Modesta Rzepecka-Kozłowska została uhonorowana najwyższym wyróżnieniem Kapituły Polskiej Akademii Mody – Statuetką Złotej Super Pętelki oraz prestiżowym medalem Kapituły Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego – LABOR OMNIA VINCIT – Praca Wszystko Zwycięża. W imieniu projektantki nagrody odebrał jej mąż, współwłaściciel firmy.

Być praktycznym wieczorową porą


– to hasło, do którego zachęciła nas Małgorzata Łubian, zdobywczyni Statuetki srebrnej Pętelki – wyróżnienia dla projektantów stojących u drzwi modowej kariery.  Sama projektantka jest absolwentką Krakowskich Szkół Artystycznych z 2014 roku. Najnowszą kolekcję wiosna/lato 2018 tworzyła w Tajlandii. Rozpoczęła współpracę z dwiema projektantkami z Tajlandii, co zaowocowało stworzeniem wspólnej marki, która właśnie jest w produkcji. You Waitenes to kolekcja dzienna, aczkolwiek klasyczne ujęcie linii pozwala na praktyczność modeli wieczorową porą. Całość utrzymana w ponadczasowej bieli, w której, niezależnie od sytuacji, zawsze czujemy się świeżo.

Wybieg w kolorze nadziei


Oglądaliśmy kolekcję wiosna/lato. Synonimem tych pór roku jest kolor zielony, szmaragdowy. Taki kolor mogą mieć zakochane oczy pełne nadziei. Takie też oczy miała czwórka projektantów: Anna Myśliwczyk, Magdalena Palaczyk, Joanna Narowska i Aleksandra Oleksy. Są to Nadzieje Polskiej Mody – i takie też wyróżnienia otrzymali za swoją kolekcję. Polska Akademia Mody ten projekt realizuje już od trzech lat, wybierając najlepszych i najbardziej zdolnych uczniów lub studentów szkół projektowania ubioru. Wcześnie był Kraków i Warszawa. Dziś jest Poznań. Zobaczyliśmy kolekcję „Krawaciarka”. Autorki kolekcji na przekór upływowi czasu podarowały drugie życie męskim krawatom w zupełnie nowej i zaskakującej aranżacji. Ubiory uszyto z krawatów lub krawatami ozdobiono. Ciekawe połączenia kolorystyczne dały urzekający efekt.

Sweter na lato – luksus dla każdego


No dobrze, mamy już prawie lato, ale przecież nie musi być ono ciepłe. Słońcem takiej świadomości są dla nas marzenia Katarzyny Szymańskiej. A marzy ta dama o wyjątkowych swetrach. Ten idealny z nich jest nie tylko wygodny i miły w dotyku ale także kobiecy, zmysłowy, ekskluzywny. Swetry Szymańskiej mają miękkie formy, które tworzą klimat eleganckiego luzu. Opadający dekolt, odsłonięte ramiona czy plecy podkreślają sensualną kobiecość. Tak, wszystkie modele z kolekcji wykonywane są w 100% ręcznie, z surowców najwyższej jakości (alpaka, kaszmir, wełna, moher z jedwabiem) – potwierdzały to brawa, gdy Katarzyna Szamańska otrzymała Statuetkę Złotej Pętelki – największe i najbardziej pożądane wyróżnienie w świecie polskiej mody.

VICHER – modowy wicher, a może wietrzyk…
   

Szczęścia chodzą parami! Tak jest w przypadku dwóch sióstr – Inez oraz Kasi. Vicher, bo taką markę podziwialiśmy, powstała dzięki sile siostrzanej przyjaźni, kolażu zdarzeń i doświadczeń, a przede wszystkim za sprawą miłości do mody. Tak to będzie pokaz, który wyzna nam miłość!  Ach: ten kolor, faktura, tkanina. Istne Liberte! To zresztą tytuł kolekcji, którą zobaczyliśmy. Manifest kobiecej wolności myśli, ducha i życia. Wolności, która konstytuuje kobiecość. Liberte inspirowana jest twórczością i stylem życia francuskiej bohemy, a intelektualny ferment wprowadza Simone de Beauvoir. Wolność wyrażona w zamaszystych, niesionych wiatrem sukienkach, delikatnych jedwabiach i muślinach, kobiecość w przewrotnym łączeniu tkanin i kolorów. Obecny w każdej kolekcji Vicher chłopięcy pierwiastek podkreślają quloty i zadziorne garnitury. Odwołując się do emocji rodem z filmu – przeżyliśmy opowieść o dziewczyńskiej solidarności, siostrzanej miłości i kobiecej, pierwotnej sile dającej pasję i niezależność. Opowieść tę nagrodziła Statuetka Złotej Pętelki.

W nastroju twórczej wolności byliśmy świadkami niespodzianki – wręczenia w finale gali, Statuetki Złotej Super Pętelki Beacie Ruszkowskiej, cenionej projektance z wieloletnim doświadczeniem; współtwórczyni wizerunku krojów wielu czołowych marek odzieżowych w Polsce;  Prezydentowi Złotej Loży Polskiej Akademii Mody.

„The end” na do zobaczenia

Moda prezentowana podczas Adam’s Fashion Show była inspiracją do filmu piękna. A my wszyscy jej bohaterami. Udowodnią to zapewne kolejne pokazy, w tym Mercure Fashion Night – Gala Nagród Polskiej Akademii Mody. Zapraszamy na niego już 8 września br.

Dominik Górny
 


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartner


Kącik poetycki - Dominika Górnego

Dominik Górny od wczesnych lat młodości zafascynowany poezją, sam dość szybko zaczął próbować swoich sił w tworzeniu poezji. Wkrótce okazało się, że ten młody Wielkopolanin jest posiadaczem interesującego talentu poetyckiego, że przedstawia sobą wyjątkową wrażliwość intelektualną i emocjonalną, a jego próby poetyckie spotkały się z życzliwym przyjęciem, zarówno u innych poetów jak i krytyków literackich. Dominik Górny wydał siedem zbiorków poezji, w tym „Poemat o moim Chopinie”. Zamieścił swoje wiersze w blisko 40 antologiach, w 16 językach. Wielokrotnie nagradzany m.in.: II nagrodą XXIX Międzynarodowego Listopada Poetyckiego.

Autoportret odejścia     

pamięci Powstańców Wielkopolskich
wywiezionych do obozów zagłady


I.
Przyjdą po mnie dziś
bez słowa
jak bez znieczulenia

Dni każdego wczoraj
rozsypią się jak różaniec
wyrwany
z prawej ręki świtu

Nadzieja leworęczna
tuszem ocalenia
nie napisze czytelnie
mojego imienia

Wiesz
nigdy nie byłem w miejscu
o kolorze grzechu
Ziemi Świętej

Jadę tam po swoją mękę
jak matkę napotkaną po latach
w kraju obcych gór

To będzie środa
albo inne serce tygodnia

Wskazówka sekundnika
wyprzedzi wieczność
godzinowa
opóźni nasze spotkanie
o jedno życie

w przedpokoju
na pogniecionej kartce
pozostawię prawdę
jak odcisk buta
na wycieraczce

II.
Osobiste rzeczy
Powstańca Wielkopolskiego –
pradziadka
twojej ojczyzny
przyjdą jutro

przed przebudzeniem nieba
drogą pocztową
w paczce z szarego kartonu

Jego honor
nigdy nie był kieszonkowy –
nie zmieści się

Tylko
te okulary
zegarek na łańcuszku
ze srebra
granatowy notes w kratkę
z literami ran
i pozostałe oddechy życia

Ułożysz z nich
epitafium wspomnień  

Dominik Górny
 


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartnerWitryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem