Wydanie nr: 1 (192) STYCZEŃ 2021
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina Kleczew

Natalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

Grupa Enea przekazała 5,5 mln zl na walkę z Covid-19...

Do szpitali i ośrodków leczniczych w całej Polsce trafia kolejne wsparcie finansowe od Grupy Enea. Przekazywane za pośrednictwem Fundacji Enea środki są przeznaczane m.in. na zakup sprzętu medycznego, potrzebnych środków higieny i ochrony osobistej. W 2020 r. do 51 ośrodków z terenu działania Grupy Enea trafiło ponad 5 mln zł. Teraz placówki medyczne otrzymują kolejną pomoc. W listopadzie i grudniu prawie 850 tys. zł trafiło do 13 ośrodków medycznych w całej Polsce, głównie na terenach, na których swoją działalność prowadzą spółki Grupy Enea. To m.in. placówki z Białegostoku, Buska-Zdroju, Chodzieży, Poznania, Radomia, Szczecina czy Zwolenia. Kolejne środki zostaną przekazane do końca stycznia 2021 r. Lista instytucji medycznych, które otrzymały pomoc powstała we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Ministerstwem Aktywów Państwowych.

– Naszą rolą jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego wszystkim odbiorcom. Jako energetycy, którzy przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę dbają o nieprzerwane dostawy energii elektrycznej, wiemy, co znaczy odpowiedzialność. Dlatego troszczymy się nie tylko o pracowników i klientów, ale również całe społeczności, w których jako firma funkcjonujemy. Kierujemy naszą pomoc do placówek medycznych, które nieprzerwanie od marca leczą i otaczają opieką chorych. Wspieramy w ten sposób walczących na pierwszej linii frontu – podkreśla Paweł Szczeszek, prezes Enei.

Pomoc finansowa trafia nie tylko do placówek medycznych, szpitali, ale również hospicjów, stacji sanitarno-epidemiologicznych i organizacji pozarządowych, które aktywnie działają na rzecz walki z pandemią. Jednym z takich przykładów jest wspólny projekt Fundacji Enea oraz Caritas Archidiecezji Poznańskiej: „Posiłki dla medyków”. Dzięki niemu, w ciągu dwóch miesięcy, ratownicy medycznymi z obszaru Poznania i powiatu poznańskiego (około 200 osób), w czasie wykonywania służbowych zadań, będą otrzymywali obiad, minimum 5 dni w tygodniu. Ich przygotowaniem zajmie się spółdzielnia socjalna zatrudniająca osoby z niepełnosprawnością, zagrożone wykluczeniem społecznym. Dzięki wsparciu Grupy Enea ratownicy medyczni z Poznania będą mieli zapewnione ciepłe posiłki w pracy, a potrzebujący znajdą stabilne zatrudnienie.

Fundacja Enea, za pośrednictwem której przekazywane są środki finansowe kierowane do placówek medycznych, pozyskuje je od darczyńców - spółek z Grupy Enea, które solidarnie przekazują środki pomocowe. To wyraz ich dbałości i odpowiedzialności za społeczności lokalne, w których działają. Na pomoc ofiarowaną w 2020 r. darowizny celowe przekazały: Enea Operator, Enea S.A., Enea Wytwarzanie, Enea Elektrownia Połaniec, Enea  Oświetlenie, Enea Centrum, Enea Ciepło, Enea Trading i  MEC Piła. Grupa Enea od marca 2020 r. aktywnie działa na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo energetyczne kraju i odbiorców. 


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartner


Dla zaszczepionych "Zielony Paszport" w Izraelu...

Jak informuje portał internetowy :Ameryka po polsku” Izrael będzie pierwszym krajem, który zaszczepionym na Covid- 19 mieszkańcom wyda “Zielony paszport”. Paszport zniesie pewne ograniczenia, w tym kwarantannę, która obowiązuje po kontakcie z osobą zakażoną oraz umożliwi dostęp do imprez kulturalnych i restauracji – wynika z informacji podanych przez izraelskie Ministerstwo Zdrowia. Zielony paszport zostanie wydany dwa tygodnie po otrzymaniu obydwu wymaganych dawek szczepionki. “Paszport będzie informował, że dana osoba jest zaszczepiona i  da szereg korzyści. Między innymi: brak kwarantanny, dostęp do wszelkiego rodzaju imprez kulturalnych, restauracji itp.” – powiedział dyrektor generalny ministerstwa zdrowia Chezy Levy.

“Dodatkowo Zielony paszport pozwoli mieszkańcom podróżować za granicę bez konieczności poddawania się testom na obecność koronawirusa, tam gdzie jest to wymagane  – wyjaśnił izraelski minister zdrowia Yuli Edelstein. Pierwsze szczepienia w Izraelu miały rozpocząć się 27 grudnia, jednak data ta została przyspieszona. Na początku stycznia Izrael otrzymał pierwszą dostawę szczepionki firmy Pfizer. Przewiduje się, że do końca roku kraj ten będzie miał ilość dawek, która pozwoli zaszczepić około jednej czwartej ludności. Izrael planuje szczepić 60 tysięcy osób dziennie. Jednak sondaże wskazują, że, około 50-75% Izraelczyków planuje odmówić przyjęcia szczepionki COVID-19 ze względów na obawy. Premier Netanjahu potwierdził, że on jako pierwszy otrzyma szczepionkę. “Ryzyko nie przyjęcia szczepionki jest o wiele większe niż ryzyko jej przyjęcia, dlatego zaszczepię się najpierw i oczekuję, że wszyscy zrobią to samo” – powiedział premier Izraela. (Źródło Internet "Ameryka po polsku")
  


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartnerWitryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem