Wydanie nr: 2 (174) MAJ 2018
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Gmina Kleczew

Natalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w Kleczewie

JAWI

"Mała Ojczyzna" - gmina Kleczew...(2)

W miejscowościach Złotków i Kleczew znajdują się cenne obiekty sakralne. W Kleczewie gotycki kościół z drugiej połowy XIV wieku, pierwotnie klasztorny z trójnawowym wnętrzem o układzie halowym. W jego prezbiterium zachowało się gotyckie sklepienie gwieździste, a w ołtarzu głównym, klasycystycznym, powstałym około 1780 roku, jest ustawiony krucyfiks i rzeźby Matki Boskiej i św. Jana. Barokowe ołtarze boczne wypełniają obrazy św. Rodziny i Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W miejscowości Złotków znajduje się kościół parafialny pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny z 1880 roku, który od grudnia 2005r. stanowi Sanktuarium Matki Bożej Złotkowskiej. W świątyni znajduje się wiele cennych zabytków, wśród których najcenniejszym jest słynący łaskami obraz pochodzący z XVII wieku przedstawiający Matkę Bożą trzymającą na ręku Dzieciątko Jezus.

Zwiedzając Gminę Kleczew  warto zajrzeć do  zabytkowego  wiatraka koźlak w Budzisławiu  Kościelnym.  Na początku 2010r. rozpoczęły się prace związane z odrestaurowaniem tego wyjątkowego obiektu . Dzięki pomocy ze środków unijnych  dobudowano chatę młynarza- stanowiącą  również izbę pamięci wsi, młynarstwa i rolnictwa. Aktualnie mieści się tutaj Filia Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Kleczewie oraz  ekspozycja starych sprzętów niegdyś używanych w gospodarstwach rolnych takich jak: koponka, dzieża, cep, kierzynka, cierlica czy koromysło. Od czerwca 2012r. wiatrak nosi imię „Szczepan” na cześć wszystkich mieszkańców gminy Kleczew związanych z młynarstwem oraz w hołdzie ostatniemu właścicielowi wiatraka p. Szczepanowi Mrówczyńskiemu. Wiatrak „Szczepan”. to jeden z nielicznych obiektów wpisujących się w program zachowania dziedzictwa kulturowego polskiej wsi.

Jedną z atrakcji sportowo – rekreacyjnych gminy Kleczew - Park Rekreacji i Aktywności Fizycznej w Kleczewie. Park został utworzony na terenach pokopalnianych, rozciąga się na obszarze ponad 40 ha, z czego 14 ha zajmuje zbiornik wodny z czterema pomostami pływającymi i slipem do wodowania lekkich łodzi. Wokół zbiornika biegną chodniki i ścieżki rowerowo – spacerowe. W paku jest tor dla quadów, park linowy, plac zabaw czy wiata grillowa, a na obiekcie o charakterze amfiteatralnym mogą odbywać się lekcje na świeżym powietrzu. Tutaj znajduje się także zjazd tyrolski długości ok. 360 m. Z uwagi na możliwe różne formy aktywności teren cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno przyjezdnych jak i mieszkańców gminy.

To doskonałe miejsce do wypoczynku, aktywności fizycznej, a także organizacji równych imprez plenerowych. Inwestycja jest dobrym przykładem podjętych przez samorząd działań zmierzających do nadania terenom zdegradowanym nowych funkcji oraz jednocześnie zapowiedz dalszego kierunku rozwoju gminy i planów na zagospodarowanie terenów pokopalnianych w przyszłości.

Unikalnym elementem miejskiego krajobrazu jest eksponat - koparka SchRs - 315. Z uwagi na pokopalniany charakter gminy w mieście Kleczew można obejrzeć, ten ważący 340 ton, eksponat, który w prawdzie nie jest największym wśród kopalnianych maszyn, ale i tak robi ogromne wrażenie. Zapraszamy do gminy Kleczew!

 


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartnerWitryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem