Wydanie nr: 6 (178) LISTOPAD 2018
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina Kleczew

Natalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w Kleczewie

JAWI

Mała Ojczyzna - Gmina Stęszew...

Gmina Stęszew - miejsce szczególne, na mapie powiatu poznańskiego, które nie tylko zachwyca krajobrazem i zapewnia spokojne życie, ale także daje duże możliwości inwestycyjne. Gmina, w której w naturalny sposób tradycja łączy się z nowoczesnością.  Stęszew to malowniczo położona gmina, którą od Poznania dzielą 24 kilometry. Jej powierzchnia zajmuje 17 522 ha, na których zamieszkuje ok. 15 tys. osób. Bliskość Poznania; korzystne położenie przy drogach: krajowej nr 5- prowadzącej do Wrocławia, nr 32- do Zielonej Góry oraz drodze ekspresowej S5, a także walory krajobrazowe i infrastrukturalne sprawiają, że jest ona bardzo atrakcyjnym terenem. Swoją urodę zawdzięcza przede wszystkim aż 9 jeziorom oraz lasom, których część objęta jest Wielkopolskim Parkiem Narodowym.

Gmina Stęszew zachowała swój rolniczy charakter. Mimo to bardzo dobrze rozwija się na jej terenie handel i przemysł. Szybko przybywa ilość nowych podmiotów gospodarczych. Prężnie rozwija się infrastruktura - gmina Stęszew jest w pełni zwodociągowana i zgazyfikowana, posiada też sieć połączeń telefonicznych i internetowych wraz z liniami światłowodowymi. Ciągłej rozbudowie podlega gminna sieć kanalizacyjna. Funkcjonują także dwie nowoczesne oczyszczalnie ścieków. (Na zdjęciu nowoczesna oczyszczalnia ścieków umożliwiająca pełnie zwodociągowanie gminy – fot. Archiwum).  

Historia i kultura – dumą Gminy…

Najstarsza, zachowana w dokumentach wzmianka o Stęszewie pochodzi z 1298 r. i dotyczy istnienia kościoła parafialnego. W 1370 r. z nadania króla Kazimierza Wielkiego Stęszew stał się miastem. Jego historia wiąże się nierozerwalnie z rodami, które były na przestrzeni dziejów jego właścicielami. Historia miasta znajduje swoje odzwierciedlenie w herbie, który zawiera godła trzech ostatnich właścicieli- rodu Broniszów, książąt Jabłonowskich i książąt Oranii. (Na zdjęciu Gmina Stęszew z lotu ptaka – fot. Archiwum)

Na terenie miasta oraz we wsiach znajdujących się w obszarze gminy Stęszew zachowało się wiele cennych, zabytkowych budowli, które dokumentują dzieje regionu. Należą do nich m.in.: dom z podcieniami, zbudowany w XVIII w. (obecnie jest siedzibą Muzeum Regionalnego w Stęszewie), neogotycki kościół farny w Stęszewie, neogotycka kaplica oraz pałac w Będlewie, XIX-wieczny pałac w Jeziorkach, oraz XIX wieczny pałac w Modrzu, neogotycki pałac w Strykowie, barokowy kościół w Tomicach i wiele innych. Krzewienie historii oraz kulturowej tradycji jest bardzo istotnym elementem działalności gminnej. (Na zdjęciu barokowy kościół w Tomicach - fot. Archiwum)

Aktywnie działają w niej zespoły ludowe, upowszechniające tradycje terenów Wielkopolski. Są to: zespół śpiewaczy „Modrzanki”, zespół „Wesoła Gromada” oraz Kapela Dudziarska „Koźlary”. Ich działalność związana jest ze stęszewskim Domem Kultury. Prowadzi on swoją działalność w nowo wybudowanej hali widowiskowo- sportowej, organizując również zajęcia plastyczne, muzyczne i teatralne dla dzieci oraz wystawy i koncerty dla dorosłych. (Na zdjęciu nowoczesna i przestronna hala widowiskowa w Stęszewie – fot. Archiwum ). 

Ciekawym miejscem na turystyczno - kulturalnej mapie gminy jest niewątpliwie Muzeum Regionalne w Stęszewie. Mieści się ono w zabytkowym domu podcieniowym (najstarszym po kościele farnym budynku w mieście, a zarazem ostatnim z domów podcieniowych). Posiada ono około 5000 eksponatów ( które pozyskało przede wszystkim w darze od byłych i obecnych mieszkańców gminy Stęszew ) oraz bogate zbiory dotyczące cechów rzemieślniczych, w tym dokumenty statutowe z XVII wieku, sztandary oraz pieczęcie. Regularnie organizowane są w nim tematyczne wystawy, lekcje historii dla najmłodszych, spotkania kulturalno- edukacyjne oraz warsztaty rękodzieła artystycznego.  (Na zdjęciu Muzeum Regionalne w Stęszewie, w budynku pochodzącym z XVIII wieku. Fot. Archiwum)

Biblioteka Publiczna w Stęszewie wraz z filiami w Strykowie, Będlewie, Trzebawiu i Jeziorkach zapewnia nie tylko dzieciom i młodzieży, ale również dorosłym mieszkańcom dostęp do ciekawych pozycji książkowych, organizuje spotkania z autorami, wspólne głośne czytanie książek dla najmłodszych itp. Ważną rolę odgrywa stęszewski szczep ZHP. Harcerze licznie w nim zrzeszeni uczestniczą we wszystkich uroczystościach patriotycznych, dzięki czemu uczą się właściwych postaw obywatelskich. Maluchy z chęcią uczęszczają na spotkania zuchów. (Na zdjęciu fragment nowoczesnego budynku szkoły w Jeziorkach, wybudowanego w 2018 roku. Fot-Archiwum).
    
Turystyka i rekreacja – atrakcyjna oferta…

 
Jeziora, lasy i Wielkopolski Park Narodowy znajdujące się na terenie gminy Stęszew sprawiają, że lokalne środowisko przyrodnicze sprzyja rozwojowi sieci usług turystyczno - rekreacyjnych. Oferta bazy noclegowo-restauracyjnej jest bardzo szeroka. Znajduje się w niej m.in. kilka zabytkowych zamków i pałaców. Dwa ośrodki wypoczynkowe nad jez. Lipno i Strykowskim oferują różnego rodzaju atrakcje sportowe (gra w siatkówkę plażową, kajaki, rowery wodne). Na szczególną uwagę zasługuje Wake City nad jez. Lipno w Stęszewie - miejsce, w którym stworzono jeden z najlepiej zorganizowanych wyciągów wakeboardingowych, wyposażone, w szatnie z prysznicami, bar, kawiarnię oraz wypożyczalnię sprzętu. (Na zdjęciu fragment Jeziora Lipno – fot. Archiwum ).     

Gmina Stęszew zapewnia również wspaniałe warunki do pieszych i rowerowych wycieczek. Ciągle rozwijająca się sieć ścieżek rowerowych oraz edukacyjno- przyrodniczo- kulturowych prowadzi do ciekawych miejsc, takich jak np.: „Żródełko Żarnowiec”, położone w okolicach miejscowości Tomice. Niewątpliwą atrakcję stanowią organizowane imprezy, charakterystyczne dla gminy Stęszew. Należą do nich np. Święto Stęszewa, Stęszewski Bieg Przełajowy, liczne rajdy rowerowe czy marsze nordic walking. Każdego roku powstają nowe obiekty sportowe, boiska, siłownie plenerowe, skate parki i in. (Na zdjęciu Bieg Przełajowy organizowany w Stęszewie w czasie Święta Stęszewa – fot. Archiwum).

Nieprzeciętne walory przyrodnicze, atrakcje turystyczne to tylko niektóre z walorów, które sprawiają, że gmina Stęszew to miejsce godne odwiedzenia i poznania.Nasza Mała Ojczyzna w wielkiej Wielkopolsce, zaprasza!
 
 


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartnerWitryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem